Informacja Administratora

Takie były nasze początki ... Historia Przedszkola na Mariensztacie

Oficjalna inauguracja działalności Przedszkola odbyła się 26 listopada 1949 roku.

Budowę rozpoczęto tuż po zakończeniu  II wojny światowej. Nasze przedszkole było jednym z pierwszych  obiektów  z przeznaczeniem na opiekę i edukację najmłodszych Warszawiaków w tej części miasta. Zaprojektowane zostało w pracowni architektonicznej Zygmunta Stępińskiego, jako integralny element nowego warszawskiego osiedla. Budowa przebiegała równolegle z pracami przy budowie trasy W-Z, prowadzonymi  przez tą samą firmę BETON-STAL.

Architekturę obiektu określa się często jako ,,socrealizm w mariensztackim wydaniu". Znawcy przedmiotu dopatrują się tu też stylistyki modernizmu funkcjonalnego z lat 30-tych XX wieku, wpływów Franka Lioyda Wrighta.

Przedszkole na Sowiej to parterowy, kameralny budynek u poniżej skarpy warszawskiej i Kościoła Św. Anny.  Wnętrze stanowią 4 niewielkie sale dydaktyczne z dużymi oknami balkonowymi wychodzącymi na  taras  i ogród, niewielka sala gimnastyczna, duże, przestronne zaplecze kuchenne. Do dyspozycji wszystkich dzieci jest jedna, wspólna łazienka. Wejście do Przedszkola odbywa wprost z ulicy, przez oryginalny, szklany hall prowadzący do szatni.

Od samego początku ścianę frontową  zdobi płaskorzeźba alegoryczna ,,Dzieci z Przedszkola na Mariensztacie" nawiązująca do przeznaczenia budynku, autorstwa profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jerzego Jarnuszkiewicza. Odcina się ona kontrastowo od ścian pokrytych różowymi, wyraźnie zaznaczonymi kaflami.

Dach zwieńcza oryginalna żeliwna attyka. Do budynku od strony wschodniej przynależy taras, na który  można się dostać wprost z sal lub z szatni. Pierwotnie taras był zadaszony ażurową pergolą  podtrzymywaną przez ceglane kolumny z odlewami zwierząt, również autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza.. Do dnia dzisiejszego zachowały się cztery kolumny z koziołkami podtrzymującymi dach nad wejściem bocznym, od strony południowej.

Przedszkole dysponuje kopią  artykułu z Życia Warszawy z dnia 3 grudnia 1949 r., opisującą dzień otwarcia. W imprezie uczestniczyli licznie zaproszeni goście: władze oświatowe, przedstawiciele partii, . Mamy także odcinek Polskiej Kroniki Filmowej nr 24/1950 w którym znajduje się kilkuminutowy wątek z życia naszych przedszkolaków.(LINK)

Przedszkole,tak jak cały Mariensztat, budowano w pośpiechu. Dom vis'a'vis przedszkola, to słynna kamienica zbudowana w 19 dni!  Nasz budynek dopuszczono do użytkowania warunkowo, bez  wentylacji, z niekompletnym zapleczem kuchennym. Już po dwóch latach miała miejsce częściowa ewakuacja przedszkola  z powodu ... pękających ścian. Remonty, naprawy, zmiany są więc  naszą  codziennością. Przedszkole zmieniało także numerację: początkowo było oznaczone numerem 50, od 2007 roku posługiwało się numerem 7. Na mocy uchwały nr XXI/418/2011 Rady m.st. Warszawy z dnia 25 sierpnia 2011 r., z dniem 1 września 2011 r.  nowy akt założycielski przedszkola otrzymał brzmienie: Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Warszawie, ul. Sowia 4. Zmianie nazwy i zakresowi świadczonych usług towarzyszył remont i adaptacja przedszkola wraz z ogrodem do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, w tym niepełnosprawnych ruchowo. Od 2011 r. przedszkole posługuje się własnym logo zaprojektowanym i ofiarowanym przez rodziców naszego wychowanka. (LOGO).

W trakcie kolejnego remontu, w  2014 r.  odtworzono pierwotny kolor elewacji- bladoróżowy. Płaskorzeźba otrzymała nocną iluminację. W  2017 r. na placu zabaw ,,wyrosła" bezpieczna, sztuczna trawa.

Nasze przedszkole od 2009 r. jest zabytkiem. Decyzją M.W.K.Z. z dnia 12 sierpnia 2009 r. cały układ urbanistyczny i zespół budowlany Kolonii Mieszkaniowej Mariensztat został wpisany do księgi zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego pod numerem A-872 tegoż rejestru.

Nie zachowała się niestety żadna kronika przedszkolna, zdjęcia, rejestr absolwentów. Na szczęście teraz coraz częściej nasi absolwenci przyprowadzają na Sowią swoje dzieci, wnuki. Przynoszą pamiątkowe, często czarno-białe, pożółkłe zdjęcia, dzielą się wspomnieniami. Dobrze wspominają lata spędzone na Sowiej.

W starych odcinkach Polskiej Kroniki Filmowej znaleźliśmy migawkę nagrana w naszym przedszkolu:

Polska Kronika Filmowa 24/ 1950

Na podstawie szczątkowej dokumentacji udało nam się ustalić listę kierowniczek/dyrektorek tego przedszkola. Były to kolejno panie Panie:

1. Cecylia Bauduoin- w latach 1949- 1963

2. Irena Korecka-w latach  1963-1969